Sort by

claire 👁️ has logged 59 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Edit this entry  
29
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Edit this entry  
28
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
Edit this entry  
27
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2015
×
Edit this entry  
25
Bloodstream

Bloodstream

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Harpies

The Harpies

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pay It No Mind

Pay It No Mind

2012
×
Edit this entry  
22
Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

2005
×
Edit this entry  
22
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
Edit this entry  
20
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
Read the review Edit this entry  
18
UFOs

UFOs

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Mutations

Mutations

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What She Wants

What She Wants

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frank Stein

Frank Stein

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
Edit this entry  
15
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mansion of the Living Dead

Mansion of the Living Dead

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Long Hair of Death

The Long Hair of Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Subspecies

Subspecies

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Patrick

Patrick

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pieces

Pieces

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry