RSS feed for James
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
They

They

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Noma: My Perfect Storm

Noma: My Perfect Storm

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Showgirls

Showgirls

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry