höddi has logged 210 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings Collection

The Lord of the Rings Collection

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Recurring

Recurring

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry