höddi has logged 310 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
27
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
It's a Boy Girl Thing

It's a Boy Girl Thing

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Girl Gogo

The Girl Gogo

1962
×
★★★
Edit this entry