Sort by

Filipe has logged 571 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read the review Edit this entry  
22
War Machine

War Machine

2017
×
Edit this entry  
22
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Andre and His Olive Tree

Andre and His Olive Tree

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
Edit this entry  
20
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
18
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
Read the review Edit this entry  
17
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lake House

The Lake House

2006
×
Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Results

Results

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry