Sort by

Filipe has logged 46 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joker: Put on a Happy Face

Joker: Put on a Happy Face

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Priceless

Priceless

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Ghost

Ghost

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
Edit this entry  
23
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1999
×
Edit this entry  
20
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Daydream Nation

Daydream Nation

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
Read the review Edit this entry  
13
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Island

The Island

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
U Turn

U Turn

1997
×
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry