Sort by

Filipe has logged 70 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brick

Brick

2005
×
Edit this entry  
30
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kevin Hart: Zero F**ks Given

Kevin Hart: Zero F**ks Given

2020
×
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
Edit this entry  
27
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Blended

Blended

2014
×
Edit this entry  
20
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
17
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Payback

Payback

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crossfire

Crossfire

1947
×
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry