Sort by

Rui has logged 350 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avalon

Avalon

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gamer

Gamer

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Diary of Beloved Wife: Devoted Wife

Diary of Beloved Wife: Devoted Wife

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★
Edit this entry  
25
Red River

Red River

1948
×
★★½
Edit this entry  
24
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dish Dogs

Dish Dogs

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Guide for the Married Man

A Guide for the Married Man

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Thunder

Thunder

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Weapons of Death

Weapons of Death

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill, Panther, Kill!

Kill, Panther, Kill!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tiger Gang

The Tiger Gang

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Me Gently

Kill Me Gently

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bread

Bread

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
Dangerous Ground

Dangerous Ground

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Angel Blade

Angel Blade

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Is Nimble, Death Is Quick

Death Is Nimble, Death Is Quick

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiss Kiss, Kill Kill

Kiss Kiss, Kill Kill

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
So Darling, So Deadly

So Darling, So Deadly

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mercy

Mercy

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Golden Serpents

Three Golden Serpents

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Destiny

Mr. Destiny

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bedazzled

Bedazzled

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hover

Hover

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Freshmen

The Freshmen

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Brass Teapot

The Brass Teapot

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Danger Close: The Battle of Long Tan

Danger Close: The Battle of Long Tan

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malicious

Malicious

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Beach

Miracle Beach

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brass Bottle

The Brass Bottle

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry