RSS feed for Felippe Alves

Felippe Alves has logged 198 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hey Arnold! The Jungle Movie

Hey Arnold! The Jungle Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hey Arnold! The Movie

Hey Arnold! The Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Loose Cannons

Loose Cannons

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elephant Song

Elephant Song

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Playing

Playing

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
21
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Forest

Beyond the Forest

1949
×
★★½
Edit this entry  
19
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry