Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Fight Professor

Fight Professor

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Fight
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Fight’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • One Hundred Epiphanies (Not Zeitgeist)

    One Hundred Epiphanies (Not Zeitgeist) 2012

    ★★★★½ Watched by Fight Professor 11 Feb 2018

    Wow. Those human experiments in the first part of this doc are some scary stuff. Humanity is a failure.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker 2019

    Added by Fight Professor

    I hope Kylo Ren is shirtless during the entire movie.

  • Batman Ninja

    Batman Ninja 2018

    Added by Fight Professor

    www.youtube.com/watch?v=J9RMKTrQKZc

    This is going to be so awesome!

  • Lincoln

    Lincoln 2012

    ★½ Watched by Fight Professor 09 Aug 2015 1

    Lincoln was a big government cuck and this movie is awfully boring. Please make a movie about his enemy, John Tyler, instead.

  • Troll Champion: The Charlie Zelenoff Story

    Troll Champion: The Charlie Zelenoff Story 2016

    ★★★★ Watched by Fight Professor 10 Jan 2018

    Charlie Z will always be the champ in my eyes, the champ of trolling.

  • Kickboxer: Vengeance

    Kickboxer: Vengeance 2016

    ★★ Watched by Fight Professor 06 Jan 2018

    It's a bit corny how this is a film about kickboxing / Muay Thai, yet it is crammed with MMA fighters, only because MMA fighters are more famous than kickboxers. It's an ok schlock to run in the background while you are working out, nothing less, nothing more.

  • Monty Python and the Holy Grail

    Monty Python and the Holy Grail 1975

    ★★★★½ Rewatched by Fight Professor 27 Dec 2017

    The Castle Anthrax scene is the most epic cockblock in history, even more so than the self-cockblocking in the ending of Dumb & Dumber.

  • In Bed With Santa

    In Bed With Santa 1999

    ★★★★ Rewatched by Fight Professor 24 Dec 2017

    Gunnar är världens bästa människa!

  • Better Watch Out

    Better Watch Out 2016

    ★★½ Watched by Fight Professor 21 Dec 2017 3

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    How the fuck was this little brat planning to explain how he slept through shotgun blasts?

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ½ Watched by Fight Professor 14 Dec 2017 8

    This is what happens when you let a complete moron do a Star Wars movie. I sensed it coming but I could never imagine it being this bad. Every single thing about this movie is absolute horror, it even manages to be worse than TFA. Rey becomes an even worse Mary Sue and we don't get any backstory on anything that's important. Also they destroy Luke's character. Fuck you Rian Johnson and fuck you Disney!

  • Debate: Revolutionary Left vs. Revolutionary Right

    Debate: Revolutionary Left vs. Revolutionary Right

    ★★★★ Watched by Fight Professor 30 Nov 2017 13

    An actual communist (Caleb Maupin) debating an actual alt-righter (Augustus Sol Invictus), and they are both being polite, factual and very knowledgeable. It is much more of an academic discussion than anything you will ever see on TV. A unique and real interesting watch that I would recommend to anyone who has the slightest interest in politics.

    Being a right-winger myself, I tend to agree with Augustus for most part but that guy gives me the chills, he's got that psychopath vibe. Actually, they both creep me out but I think Caleb would be a less dangerous person to be alone in the woods with.

  • Deception Was My Job

    Deception Was My Job 1984

    ★★★★★ Watched by Fight Professor 01 Nov 2017 1

    An interview by G. Edward Griffin from 1984 with the former KGB propagandist Yuri Bezmenov who explains the origins of- and warns for the ongoing (now in 2017 more than ever) culture-/social justice war and the forming of a big brother government and it's imposing of a controlled market economy and welfare state (which, by now, has already been constituted under the command of G.W. Bush and Obongo.)

    "This is what will happen to the United States if you allow…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Review Tags

19
  • mma
  • culture war
  • 2008 us election
  • alt-right
  • boxing
  • communism
  • cultural marxism
  • female grandmaster
  • ideological subversion
  • kgb
  • muay thai
  • mud wrestling
  • nip slip
  • pawg
  • presidential bid
  • september 11
  • social justice
  • troll
  • trolling
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro