Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Good News

Good News

1947
×
★★½
Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
Edit this entry  
30
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
31
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Edit this entry  
29
Joan Crawford: The Ultimate Movie Star

Joan Crawford: The Ultimate Movie Star

2002
×
Edit this entry  
29
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Edit this entry  
31
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Edit this entry  
29
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
Edit this entry  
29
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
Read prior review Edit this entry  
29
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bratz

Bratz

2007
×
Edit this entry  
02
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
30
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
18
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
Edit this entry  
14
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
Edit this entry  
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
Edit this entry