clarisse has logged 43 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sanditon

Sanditon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Days After Your Departure

Days After Your Departure

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fading Memories

Fading Memories

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry