andrei has logged 47 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge: The Musical

Moulin Rouge: The Musical

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hows of Us

The Hows of Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry