• Saw II

    Saw II

    ★★★½

    Somebody has to do a lot of cleaning in that shithole house.

    (I watched this in 9th grade but I got bored. I'm in 11th grade now and some parts still bore me.)

  • Saw

    Saw

    ★★★★

    James Wan has a dark galaxy brain. I wonder how fucked up his imaginations inside his head.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    Had to stop my Spooktober streak and rewatch this because I cannot really stop thinking of my girl Astrid.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    Jack Torrance and Patrick Bateman axe fight when?

  • Final Destination 5

    Final Destination 5

    ★★½

    When someone says they had a vision, RUN.

  • The Final Destination

    The Final Destination

    ★½

    A survivor: *exists*

    Final Destination writers who ran out of cool ways to kill the character: 🚶🏾‍♂️🚑

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★★

    Mary Elizabeth Winstead would've been such an iconic "good for her" character if this film wasn't an open ending.

  • Final Destination 2

    Final Destination 2

    ★★★

    I love how the storyline made it connected to the Flight 180 Crash. I'm really impressed.

  • Final Destination

    Final Destination

    ★★★

    So, who wants to go to Paris with me?

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★½

    Can we just let Sidney Prescott rest already? That girl was so done with all these ghostface attempts to murder her.

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★

    Some of the killers from the first two films are attractive. Then there's this guy with a punch-able face in this third installment.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    Sidney Prescott. One of the most iconic woman of "good for her" cinematic universe.