ivan has written 31 reviews for films rated ★★½ .

  • Saw IV

    Saw IV

    ★★½

    I'm getting tired of the Shrek green filter of this franchise. It's not that appealing to me.

  • Saw III

    Saw III

    ★★½

    I can stand watching all the brutal life or death games but not a brain surgery? How does that work?

  • Final Destination 5

    Final Destination 5

    ★★½

    When someone says they had a vision, RUN.

  • The Third Party

    The Third Party

    ★★½

    I mean, Angel Locsin can really make you confused.

  • Perfect Sense

    Perfect Sense

    ★★½

    Hits differently when you're in a middle of a global pandemic and your country is now called as "Land of COVID-19."

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★½

    The way Margot Robbie outshined Will Smith here.

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★½

    Bella be like: Back been broke </3

  • Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

    Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

    ★★½

    My least favorite among the trilogy but still, I loved and enjoyed it.

  • Kick-Ass 2

    Kick-Ass 2

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The producers of this film really can't stand Jim Carrey and it shows when they killed him on the first half.

  • Twilight

    Twilight

    ★★½

    I have decided to rewatch this to feel things. Edward's reaction when he first saw Bella is priceless.

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★½

    RECOMMENDATION BY: MIKEE

    Just some another typical coming-of-age film where there's a party every weekend and teenagers are getting wasted, getting laid and getting into fights. The teachers are useless and the parents don't even bother checking up on their child. There's a bully and there's a nerd who's getting bullied by the bully. I don't know if Ben Affleck did an amazing performance on being an annoying senior student or he's really just annoying to me.

  • Hereafter

    Hereafter

    ★★½

    Wished they showed more what's in the afterlife. The movie had a lot of potential but there's something lacking from this film.