ivan has written 40 reviews for films rated ★★ .

  • The Witches

    The Witches

    ★★

    This film just gave me more of a mice film considering the title is called "The Witches" I thought this will revolve around The Grand High Witch where I can learn more about them (I still learned about witches at some parts)

    Octavia Spencer did a great job. She really is so talented. I kinda wished they made the storyline better and more interesting. It felt bland and some scenes are boring to me. But still, it had potential and it's not that bad.

  • Adrift

    Adrift

    ★★

    I mean, if I'm also stranded in the middle of ocean I would hallucinate too that Sam Claflin is with me.

  • The Best of Me

    The Best of Me

    ★★

    James Marsden doesn't even look like the actor who played his younger self. The casting director could've done better.

  • Jack Ryan: Shadow Recruit

    Jack Ryan: Shadow Recruit

    ★★

    My bisexual ass is shaking because of Keira Knightley and Chris Pine in this film.

  • The Space Between Us

    The Space Between Us

    ★★

    Why would you name the first person to be born on Mars "Gardner"?????

  • Paper Towns

    Paper Towns

    ★★

    This is so relatable because i'd go everywhere just to find Cara Delevingne.

  • Friends with Benefits

    Friends with Benefits

    ★★

    Basically they replaced their ex that looked like them.

  • Camp for the Broken-Hearted

    Camp for the Broken-Hearted

    ★★

    Sam Milby's character is so unnecessary. What was the point of his existence in this film? 

    Arci Muñoz ako nalang. I am begging.

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★

    Bella Swan's look here >>>

  • The King

    The King

    ★★

    Diana stop lying you really kicked us from the rave room because the movie is boring and Robert Pattinson is too slow to show up.

    I can't believe I waited for 1hr and 14mins just to see Robert Pattinson to show up for like 15 mins.

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★

    I was already enjoying the first 20 minutes of this film until they've decided to kill Dave Franco.

  • Dear John

    Dear John

    ★★

    Dear John,

    You're a dick to your dad.

    From, Ivan.