ivan has written 96 reviews for films rated ★★★½ .

  • Orphan

    Orphan

    ★★★½

    This is why I fucking hate children.

  • Saw V

    Saw V

    ★★★½

    "Here's why Survival of the Fittest sometimes won't save you" presented to you by Saw V

    Okay but in all honesty, they are so dumb for not realizing they can all fit in the hole before the home-made bomb explode. The girl really went for it and kill everyone that she thought will be a burden. I guess you really won't realize things and think straight when you're in the middle of life and death. 

    Saw Franchise seriously need to…

  • Saw II

    Saw II

    ★★★½

    Somebody has to do a lot of cleaning in that shithole house.

    (I watched this in 9th grade but I got bored. I'm in 11th grade now and some parts still bore me.)

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★½

    Can we just let Sidney Prescott rest already? That girl was so done with all these ghostface attempts to murder her.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    Sidney Prescott. One of the most iconic woman of "good for her" cinematic universe.

  • Insidious

    Insidious

    ★★★½

    Almost shit myself when I saw the red-faced entity at the back of Patrick Wilson.

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★½

    That white girl who always had a say in every supernatural activities that happened was so annoying.

  • The Purge: Election Year

    The Purge: Election Year

    ★★★½

    The way I've decided so quickly after watching The Purge: Anarchy. But to be honest, I can't choose which one is the best between the two. I like the second film too but this film also gave us such an iconic group of characters plus I'm in love with the score of this movie.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★½

    Robert Pattinson's role in this film is just Padre Damaso but for white people.

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★½

    Tell me why Henry Cavill as Sherlock Holmes is so sexy to me?

  • The Huntsman: Winter's War

    The Huntsman: Winter's War

    ★★★½

    Chris Hemsworth sexy
    Jessica Chastain sexy
    Charlize Heron sexy
    Emily Blunt sexy

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★★½

    The first act was good but I wasn't satisfied during the second act. Good soundtrack though. Very heartfelt and meaningful lyrics.