ivan has written 79 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    Had to stop my Spooktober streak and rewatch this because I cannot really stop thinking of my girl Astrid.

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★½

    Such an iconic duo between Henry Cavill and Armie Hammer. I didn't knew I needed that until now.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    Gemma Chan please marry me instead. I won't cheat on you and be an idiot.

    Asian Film in Hollywood? WHAT? I don't really understand why we always get to watch tons of white people in Hollywood films when there are literally so many more diversed actors who can also do what they can do.

    It feels really great watching this one because as an Asian person, I feel represented. Crazy Rich Asians really proved that Asian actors can also make a cinematic masterpiece.

  • Hadestown

    Hadestown

    ★★★★½

    Hadestown drinking game where everytime Orpheus sings "la la la" you take a shot.

  • Atonement

    Atonement

    ★★★★½

    Not this being my first movie this month. I guess I'm going to end up sad this September.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★½

    Rest in Power, Chadwick Boseman. Thank you for leaving a colossal impact to us especially to the Black Community. We will miss you and your legacy will stay in our hearts forever.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    Henry Cavill outshined Tom Cruise in his own film why lie?

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★★★½

    The serotonin boost this film gave me is astronomical.

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★½

    Thelma and Louise being my girlfriends when?

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★★★½

    I feel like a divorced man watching this movie.

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★★½

    I got chills by Anne Hathaway. Her performance in this film is absolutely incredible.

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

    A sad love story is more depressing when it's in French.