ivan has written 125 reviews for films rated ★★★★ .

  • Saw

    Saw

    ★★★★

    James Wan has a dark galaxy brain. I wonder how fucked up his imaginations inside his head.

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★★

    Mary Elizabeth Winstead would've been such an iconic "good for her" character if this film wasn't an open ending.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    What makes this film even scarier is the fact that Frank Mandel looks so much like Jude Law.

  • The Conjuring

    The Conjuring

    ★★★★

    I deserved an award for watching this alone in my room at 3:00 AM.

    Also, I would like to acknowledge the camera works in this film. I'm really glad James Wan directed this masterpiece.

  • The Purge: Anarchy

    The Purge: Anarchy

    ★★★★

    This one is really better than the first one. The suspense here is so strong and I'm really biting my nails throughout the movie because I'm so scared for them. It's really nice and so thrilling because I'm really looking forward on seeing how the purge looks like on the outside because the first film only took place inside Ethan Hawke's house.

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

    Finally had the chance to watch Omar's favorite film. Ander you better not cover that thongs.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    I hope I can dream of Samara Weaving tonight.

  • The Longest Ride

    The Longest Ride

    ★★★★

    Ira and Ruth's love story is very mature and heart-felt. The things they're willing to sacrifice to make each other happy really proves that their love is real.

  • Following

    Following

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    He just wanted to make a friend but he got set up in a crime instead. How unfortunate is that. 
    Now Tenet is the only movie left in Christopher Nolan's filmography that I have to watch.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

    I'M LITERALLY TRYING MY BEST NOT TO MAKE STEFAN CHOOSE ALL THE BAD DECISIONS BECAUSE I KNOW IT'S NOT GOING TO END WELL FOR HIM. BUT THE MOVIE ITSELF WANTS ME TO GO BACK AND CHOOSE THE OTHER OPTION.

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

    I almost drowned watching that underwater scene. Suing this movie for taking my breath away.

  • Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★★

    That fake face mask to fool people is going to be the death of me. I thought everyone is dying when they're not.