ivan has written 135 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Happy Old Year

    Happy Old Year

    ★★★★★

    It's been so long since the last time I watched a Sunny Suwanmethanont film. I gotta catch up.

  • Moulin Rouge: The Musical

    Moulin Rouge: The Musical

    ★★★★★

    SHUT UP AND RAISE OUR GLASS TO THE 14-TIME TONY AWARD NOMINEE BROADWAY MUSICAL MOULIN ROUGE! 

    This musical, man. I really loved every bits of it. Starting from the elegant red curtain, colorful background, huge red windmill, and the iconic elephant sculpture. I love how they managed to change the production set every acts to show differences in atmosphere. In addition, the props are very extravagant to look at.

    Don't even get me started on  the costume design. They nailed…

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★★★★

    Before I watch the 14-time Tony award nominee Moulin Rouge! Broadway Musical, I felt the need rewatching the original one.

    The colors, costume, production design, choreography, and cinematography are really beautiful. It never fails to make me stunned by the visuals. 

    Also, the musicality of this film is bizarre. This is the nth time I'm hearing the soundtrack but I still get goosebumps as if I'm listening to it for the first time. The medley is well-synced and the song…

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★★

    I didn't know I needed to hear Jennie sing The Weeknd songs until now. Collab when?

    I know being a K-POP girl group is hard for them especially when people are used to exclude korean music from other music genres. I understood Teddy's point when he started to ask what K-POP is. I really don't get the idea on why there has to be a separate classification for Korean music. Why not just consider K-POP as Pop like any other…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    Jack Torrance and Patrick Bateman axe fight when?

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Let's just hope I won't get too far at this point after watching too many horror and psychotic thriller movies.

  • mother!

    mother!

    ★★★★★

    I really thought Jennifer Lawrence just like to make replica of crystals and made one for her husband. Little did I know...

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    Happy Birthday to this masterpiece!!!

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★★

    This movie really moved me. I feel really bad because black people had to have enough courage to face every single day in their lives. I can't even imagine the trauma they have when they're walking around the streets late at night.

    I swear, you guys should watch this. It will really change your perspective and look on the other side of things.

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    It's Halloween season and I felt the need to watch the best psychotic masterpiece in the history of cinema.

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★★

    Now where's John David Washington's Oscar.

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    Logan Lerman white boy of the century.