Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Adieu Philippine

Adieu Philippine

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tinnitus

Tinnitus

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hardly a Criminal

Hardly a Criminal

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Appointment

The Appointment

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cromwell

Cromwell

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Padre Pio

Padre Pio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sea Gull

The Sea Gull

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Affairs of Cellini

The Affairs of Cellini

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hypnotic

Hypnotic

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Covenant

The Covenant

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bye Bye Braverman

Bye Bye Braverman

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
If I Should Die Before I Wake

If I Should Die Before I Wake

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Catch a Killer

To Catch a Killer

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Living on Velvet

Living on Velvet

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manizales City

Manizales City

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Group

The Group

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
47 Ronin

47 Ronin

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rain or Shine

Rain or Shine

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound Mirrors

Sound Mirrors

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El mégano

El mégano

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Wake

In the Wake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Devil in the Flesh

Devil in the Flesh

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Assassin Club

Assassin Club

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gilded Lily

The Gilded Lily

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Champions

Champions

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin of Charity

The Virgin of Charity

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood of the Condor

Blood of the Condor

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in Hong Kong

Once Upon a Time in Hong Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A View from the Bridge

A View from the Bridge

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
And So It Is

And So It Is

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry