Sort by

Filipe has logged 86 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Alix's Pictures

Alix's Pictures

1980
×
★★½
Edit this entry  
28
Justice, My Foot!

Justice, My Foot!

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Occupant

The Occupant

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Love and Money

Love and Money

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucky Encounter

Lucky Encounter

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
History of Fear

History of Fear

2014
×
Edit this entry  
25
Man in the Wilderness

Man in the Wilderness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casino Raiders II

Casino Raiders II

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casino Raiders

Casino Raiders

1989
×
★★
Edit this entry  
24
Mercenaries from Hong Kong

Mercenaries from Hong Kong

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crashout

Crashout

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Scoundrel

The Royal Scoundrel

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Quicksand

Quicksand

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fingers

Fingers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last of the Finest

The Last of the Finest

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Honorary Consul

The Honorary Consul

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Story of My Son

The Story of My Son

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sós e Abandonados

Sós e Abandonados

1953
×
★★
Edit this entry  
19
Pull My Daisy

Pull My Daisy

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
Big Jim McLain

Big Jim McLain

1952
×
★★½
Edit this entry  
18
Rise of the Legend

Rise of the Legend

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fun, the Luck & the Tycoon

The Fun, the Luck & the Tycoon

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Magic Fire

Magic Fire

1955
×
Edit this entry  
17
All About Ah-Long

All About Ah-Long

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beware, My Lovely

Beware, My Lovely

1952
×
★★½
Edit this entry  
16
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Big House, U.S.A.

Big House, U.S.A.

1955
×
★★
Edit this entry  
15
The Big Heat

The Big Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Eighth Happiness

The Eighth Happiness

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Low Down

Low Down

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Z Storm

Z Storm

2014
×
Edit this entry  
14
Among the Living

Among the Living

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seven Years Itch

Seven Years Itch

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★
Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★
Edit this entry