Sort by

Filipe has logged 117 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boss

The Boss

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cantos de Trabalho

Cantos de Trabalho

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rabin, the Last Day

Rabin, the Last Day

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Subterrâneos do Futebol

Subterrâneos do Futebol

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Memória do Cangaço

Memória do Cangaço

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
11 Minutes

11 Minutes

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Viramundo

Viramundo

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
Riot

Riot

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call of Heroes

Call of Heroes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nat Turner: A Troublesome Property

Nat Turner: A Troublesome Property

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Darling

Darling

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Fire Festival

Fire Festival

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brasilia, Contradictions of a New City

Brasilia, Contradictions of a New City

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Not So Dumb

Not So Dumb

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cuidado Madame

Cuidado Madame

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rabid Dogs

Rabid Dogs

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Psychics

The Virgin Psychics

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Don’t Talk To Me About New Beginnings

Don’t Talk To Me About New Beginnings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pale Moon

Pale Moon

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kandagawa Wars

Kandagawa Wars

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Moving Forest

The Moving Forest

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Moon

Black Moon

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Misconduct

Misconduct

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prova de Coragem

Prova de Coragem

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sea of Ravens

The Sea of Ravens

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maranhão 66

Maranhão 66

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amazonas, Amazonas

Amazonas, Amazonas

1966
×
★★★
Edit this entry  
17
Improvised and Purposeful: Cinema Novo

Improvised and Purposeful: Cinema Novo

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
She Remembers, He Forgets

She Remembers, He Forgets

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Young Werther

Young Werther

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Monster

The Monster

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Brasilianas 6 Manhã Na Roça (O Carro de Bois)

Brasilianas 6 Manhã Na Roça (O Carro de Bois)

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carro de Bois

Carro de Bois

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love in the Time of Civil War

Love in the Time of Civil War

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imperium

Imperium

2016
×
★½
Edit this entry