Sort by

Filipe has logged 1,213 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Approach of Autumn

The Approach of Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wild Oranges

Wild Oranges

1924
×
★★★½
Edit this entry  
29
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scarred Hearts

Scarred Hearts

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Party Crashers 2

Party Crashers 2

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Other End

The Other End

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ava Yvy Verá - Terra do Povo do Raio

Ava Yvy Verá - Terra do Povo do Raio

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Killer

The Killer

2017
×
★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Como Se Tornar o Pior Aluno da Escola

Como Se Tornar o Pior Aluno da Escola

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Bonne chance

Bonne chance

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Movie

A Movie

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
Man's Calling

Man's Calling

1912
×
★★★
Edit this entry  
24
Félicité

Félicité

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncertain Glory

Uncertain Glory

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Always Be with You

Always Be with You

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Sky Hunter

Sky Hunter

2017
×
★½
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Porta dos Fundos: Contrato Vitalício

Porta dos Fundos: Contrato Vitalício

2016
×
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Revenge: A Scar That Never Disappears

The Revenge: A Scar That Never Disappears

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Polícia Federal: A Lei é Para Todos - Os Bastidores da Operação Lava Jato

Polícia Federal: A Lei é Para Todos - Os Bastidores da Operação Lava Jato

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Ever Open That Door

Don't Ever Open That Door

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
O Filho Eterno

O Filho Eterno

2016
×
★★
Edit this entry  
20
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Postman Fights Back

The Postman Fights Back

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ogres

Ogres

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Under Pressure

Under Pressure

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stranger in the House

The Stranger in the House

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Paradox

Paradox

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★★
Edit this entry