RSS feed for Filipe

Filipe has logged 130 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Foolish Husbands

Foolish Husbands

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lovers of Devil's Island

Lovers of Devil's Island

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Santa Claus?

Who Killed Santa Claus?

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Now!

Now!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Space Between Us

The Space Between Us

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Story of Vernon and Irene Castle

The Story of Vernon and Irene Castle

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Guarnieri

Guarnieri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Procura-se Irenice

Procura-se Irenice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sins of Youth

Sins of Youth

1941
×
★★½
Edit this entry  
29
Valley of the Zombies

Valley of the Zombies

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flight Nurse

Flight Nurse

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Le dernier des six

Le dernier des six

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carefree

Carefree

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big News

Big News

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Lives Here

The Devil Lives Here

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Friendly Enemies

Friendly Enemies

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blind Venus

Blind Venus

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edo Porn

Edo Porn

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her First Affair

Her First Affair

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Faces of Harassment

Faces of Harassment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Touched

Touched

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Office Hours

After Office Hours

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Impasse

Impasse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mlle. Desiree

Mlle. Desiree

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Love

Eternal Love

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Follow the Fleet

Follow the Fleet

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roberta

Roberta

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chinatown Nights

Chinatown Nights

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Volpone

Volpone

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
23 Paces to Baker Street

23 Paces to Baker Street

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coney Island

Coney Island

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invasion, U.S.A.

Invasion, U.S.A.

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Comedy of Happiness

Comedy of Happiness

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Climax

The Climax

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Robbery

Robbery

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Well-Digger's Daughter

The Well-Digger's Daughter

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Made Me a Criminal

They Made Me a Criminal

1939
×
★★
Read the review Edit this entry