Sort by

Filipe has logged 98 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Inferno

The Inferno

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's a Bikini World

It's a Bikini World

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
News from Planet Mars

News from Planet Mars

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Lion

Red Lion

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love for an Idiot

Love for an Idiot

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Stopover

The Stopover

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Maniacs

The Maniacs

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Archery at the Sanjusangendo

A Tale of Archery at the Sanjusangendo

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pure Emotions of the Sea

Pure Emotions of the Sea

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Mouth

The Big Mouth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Orochi

Orochi

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fellows Who Ate the Elephant

The Fellows Who Ate the Elephant

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lucky Dragon No. 5

Lucky Dragon No. 5

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill!

Kill!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Secret Rendezvous

A Secret Rendezvous

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A$$untina of the Amerikas

A$$untina of the Amerikas

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Floor Below

One Floor Below

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman's Secret

A Woman's Secret

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Pier

Red Pier

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wolves, Pigs & Men

Wolves, Pigs & Men

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Operation Kid Brother

Operation Kid Brother

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Jewels

The Family Jewels

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Afterimage

Afterimage

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tharlo

Tharlo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Japanese Summer: Double Suicide

Japanese Summer: Double Suicide

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three on a Couch

Three on a Couch

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Victory Song

Victory Song

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rough Night

Rough Night

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Security

Security

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Divines

Divines

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ball at the Anjo House

The Ball at the Anjo House

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amor Maldito

Amor Maldito

1984
×
★★
Read the review Edit this entry