Sort by

Filipe has logged 1,153 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thaw

The Thaw

1931
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Paper Bridge

The Paper Bridge

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Shakedown

The Shakedown

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's a Gift

It's a Gift

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blood Money

Blood Money

1933
×
★★★
Edit this entry  
30
State's Attorney

State's Attorney

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
If I Had a Million

If I Had a Million

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Altiplano

Altiplano

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Calypso

Calypso

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pazucus: Island of Vomit and Despair

Pazucus: Island of Vomit and Despair

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Getting to Know the Big Wide World

Getting to Know the Big Wide World

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chocante

Chocante

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Cheaters

The Cheaters

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad World

Mad World

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Rainbow: A Private Affair

Rainbow: A Private Affair

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Rust

Rust

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Os Príncipes

Os Príncipes

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Two People

Two People

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Cocote

Cocote

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Djon Africa

Djon Africa

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Match Girl

The Little Match Girl

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Islands

Phantom Islands

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starless Dreams

Starless Dreams

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Walks in the Rain

Death Walks in the Rain

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

1927
×
★★★
Edit this entry  
21
Corniche Kennedy

Corniche Kennedy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Sore Spot

A Sore Spot

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Back Street

Back Street

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Souls

Dead Souls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Skippy

Skippy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
O Banquete

O Banquete

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Os Sonâmbulos

Os Sonâmbulos

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Mantrap

Mantrap

1926
×
★★★
Edit this entry  
18
All Square

All Square

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry