Sort by

Filipe has logged 110 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Accident

Accident

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forever My Girl

Forever My Girl

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
7 Guardians of the Tomb

7 Guardians of the Tomb

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Long Arm of the Law IV: Underground Express

Long Arm of the Law IV: Underground Express

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Terra-Cotta Warrior

A Terra-Cotta Warrior

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Comeback

Comeback

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Arm of the Law III

Long Arm of the Law III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nalu on the Border

Nalu on the Border

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Robin-B-Hood

Robin-B-Hood

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Arm of the Law II

Long Arm of the Law II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bitter Honey

Bitter Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Long Arm of the Law

Long Arm of the Law

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bleeding Steel

Bleeding Steel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Men from the Gutter

Men from the Gutter

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guarnieri

Guarnieri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once a Thief

Once a Thief

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spiritual Boxer

The Spiritual Boxer

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boxer Rebellion

Boxer Rebellion

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steel Rain

Steel Rain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meu Compadre, Zé Ketti

Meu Compadre, Zé Ketti

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Blue Sea 2

Deep Blue Sea 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Our House

Our House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love and Other Cults

Love and Other Cults

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Submergence

Submergence

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Proud Twins

The Proud Twins

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Azougue Nazareth

Azougue Nazareth

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bastard

The Bastard

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Gentle Breeze in the Village

A Gentle Breeze in the Village

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Somewhere Beyond the Mist

Somewhere Beyond the Mist

2017
×
★★
Edit this entry  
18
A Hora Mágica

A Hora Mágica

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hotel New Hampshire

The Hotel New Hampshire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry