Sort by

Filipe has logged 65 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uma Quase Dupla

Uma Quase Dupla

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Devil and Father Amorth

The Devil and Father Amorth

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Something Like That

Something Like That

2017
×
★½
Edit this entry  
30
O País dos Tenentes

O País dos Tenentes

1987
×
★★
Edit this entry  
29
The Conspirators

The Conspirators

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Macunaima

Macunaima

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All the Reasons to Forget

All the Reasons to Forget

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Hour of the Star

Hour of the Star

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Two Champions of Shaolin

Two Champions of Shaolin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man with a Shotgun

The Man with a Shotgun

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Dragon Maiden

Little Dragon Maiden

1983
×
★★½
Edit this entry  
19
Fala Sério, Mãe!

Fala Sério, Mãe!

2017
×
★★
Edit this entry  
19
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Custody

Custody

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Season of the Devil

Season of the Devil

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel of Fists

Duel of Fists

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventurers

The Adventurers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Siberia

Siberia

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Bickels [Socialism]

Bickels [Socialism]

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
On the Wrong Track

On the Wrong Track

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bare-Footed Kid

The Bare-Footed Kid

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zatoichi and the Doomed Man

Zatoichi and the Doomed Man

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Furlough

Furlough

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Quanto Tempo o Tempo Tem

Quanto Tempo o Tempo Tem

2015
×
★½
Edit this entry  
11
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wherever You Are

Wherever You Are

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cada um Dá o Que Tem

Cada um Dá o Que Tem

1975
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Poplars on Plyuschikha Street

Three Poplars on Plyuschikha Street

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
2+2=22 [The Alphabet]

2+2=22 [The Alphabet]

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love.com

Love.com

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hapkido

Hapkido

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
List

List

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Optimism

Optimism

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Song Lantern

The Song Lantern

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shark Busters

Shark Busters

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smashing the 0-Line

Smashing the 0-Line

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chansons d'amour

Chansons d'amour

2016
×
Edit this entry  
05
Remembering Wavelengths

Remembering Wavelengths

2014
×
Edit this entry