Filipe has logged 138 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Go West

Go West

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Child

The Child

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sarah Plays a Werewolf

Sarah Plays a Werewolf

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Manpower

Manpower

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Left Hand of God

The Left Hand of God

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of Terror

Night of Terror

1933
×
★★
Edit this entry  
29
The Mad Doctor of Market Street

The Mad Doctor of Market Street

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Misunderstood

Misunderstood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pedro Paramo

Pedro Paramo

1967
×
★★
Edit this entry  
27
Saveiros

Saveiros

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Ensino Artístico

Ensino Artístico

1973
×
★★½
Edit this entry  
27
Gafieira

Gafieira

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passing the Meridian

Passing the Meridian

1967
×
★★½
Edit this entry  
26
O grande rio

O grande rio

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
Brasília, Capital do Século

Brasília, Capital do Século

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
Art in Brazil Today

Art in Brazil Today

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
A Petrobrás prepara o seu pessoal técnico

A Petrobrás prepara o seu pessoal técnico

1958
×
★★
Edit this entry  
26
Sazen Tange and The Secret of the Urn

Sazen Tange and The Secret of the Urn

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demented

Demented

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zatoichi Challenged

Zatoichi Challenged

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Walking Dead

The Walking Dead

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Woman

White Woman

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Stars in the Jungle

No Stars in the Jungle

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sazen Tange and the Pot Worth a Million Ryo

Sazen Tange and the Pot Worth a Million Ryo

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zatoichi the Outlaw

Zatoichi the Outlaw

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Long Journey

A Long Journey

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
Massacre no Supermercado

Massacre no Supermercado

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bachelor Apartment

Bachelor Apartment

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruces sobre el yermo

Cruces sobre el yermo

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fountains of Paris

Fountains of Paris

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable - Chapter 1

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable - Chapter 1

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Edit this entry  
21
White Feather

White Feather

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry