Sort by

Filipe has logged 86 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paulistas

Paulistas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Come Home and Meet My Wife

Come Home and Meet My Wife

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
April Story

April Story

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drifting Detective: Tragedy in the Red Valley

Drifting Detective: Tragedy in the Red Valley

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoner of Japan

Prisoner of Japan

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Perigo Negro

Perigo Negro

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Amor e Desamor

Amor e Desamor

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Muddy River

Muddy River

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Surdine

Surdine

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Heimat Is a Space in Time

Heimat Is a Space in Time

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
13 Assassins

13 Assassins

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Picnic

Picnic

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bread Factory: Part Two

A Bread Factory: Part Two

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bread Factory: Part One

A Bread Factory: Part One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Epitaph to My Love

Epitaph to My Love

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Acqua Movie

Acqua Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Beco

Beco

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm Not a Killer

I'm Not a Killer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Technoboss

Technoboss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Homing

Homing

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Lucky Day

Lucky Day

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Frankie

Frankie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Projectionist

The Projectionist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carcereiros: O Filme

Carcereiros: O Filme

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Years in May

Seven Years in May

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bring me the Head of Carmen M.

Bring me the Head of Carmen M.

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning Night

Burning Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sick Sick Sick

Sick Sick Sick

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with a Bracelet

The Girl with a Bracelet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stingaree

Stingaree

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry