Sort by

Filipe has logged 1,214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prison Images

Prison Images

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Moses

Blue Moses

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
After the Reconciliation

After the Reconciliation

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
These Thousand Hills

These Thousand Hills

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Now, at Last!

Now, at Last!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Storm Over Lisbon

Storm Over Lisbon

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invincibles

The Invincibles

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crazy Samurai Musashi

Crazy Samurai Musashi

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Your Bones and Your Eyes

Your Bones and Your Eyes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Voices in the Wind

Voices in the Wind

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Filmfarsi

Filmfarsi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
s01e03

s01e03

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Donkey, My Lover & I

My Donkey, My Lover & I

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blue Kite

The Blue Kite

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blush

Blush

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of the Shaking Earth

The Sound of the Shaking Earth

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Samurai Marathon

Samurai Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice and the Mayor

Alice and the Mayor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aucun regret

Aucun regret

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Journey

The Journey

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hard-Core

Hard-Core

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Scarecrow

The Night of the Scarecrow

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cut Throat City

Cut Throat City

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inspector

The Inspector

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resurrection

Resurrection

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dwelling in the Fuchun Mountains

Dwelling in the Fuchun Mountains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skylines

Skylines

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Metastasis

Metastasis

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ôrí

Ôrí

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Front

Home Front

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Danger Stalks Near

Danger Stalks Near

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Nomine Patris

In Nomine Patris

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
575 Castro St.

575 Castro St.

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry