Sort by

Filipe has logged 90 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crazy Westerners

Crazy Westerners

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Run, Man, Run

Run, Man, Run

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alive or Preferably Dead

Alive or Preferably Dead

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arrow In The Dust

Arrow In The Dust

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Django Kills Softly

Django Kills Softly

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Professionals for a Massacre

Professionals for a Massacre

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ugly Ones

The Ugly Ones

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bullet for Sandoval

A Bullet for Sandoval

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Colt in the Hand of the Devil

Colt in the Hand of the Devil

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Pistols for a Massacre

Seven Pistols for a Massacre

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Does Not Forgive

Django Does Not Forgive

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Stranger in Town

A Stranger in Town

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twice a Judas

Twice a Judas

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Caliber .32

Killer Caliber .32

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hate for Hate

Hate for Hate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
El Cisco

El Cisco

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Sky Full of Stars for a Roof

A Sky Full of Stars for a Roof

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hands of a Gunfighter

Hands of a Gunfighter

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Go For Broke

Go For Broke

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
10,000 Dollars for a Massacre

10,000 Dollars for a Massacre

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Badmen of the West

Badmen of the West

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Moment to Kill

The Moment to Kill

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sartana in the Valley of Death

Sartana in the Valley of Death

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tramplers

The Tramplers

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Long Ride from Hell

A Long Ride from Hell

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Guns for Timothy

Seven Guns for Timothy

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Light the Fuse… Sartana Is Coming

Light the Fuse… Sartana Is Coming

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Name Is Pecos

My Name Is Pecos

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Sentence

Death Sentence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
This Man Can't Die

This Man Can't Die

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Men Don't Count

Dead Men Don't Count

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deguello

Deguello

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gunman Sent by God

Gunman Sent by God

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Sartana Your Angel of Death

I Am Sartana Your Angel of Death

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roy Colt and Winchester Jack

Roy Colt and Winchester Jack

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gunmen Of The Rio Grande

Gunmen Of The Rio Grande

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Long Days of Vengeance

Long Days of Vengeance

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stranger in Sacramento

Stranger in Sacramento

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man from Canyon City

Man from Canyon City

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gunfight at Red Sands

Gunfight at Red Sands

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django Shoots First

Django Shoots First

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
$1,000 on the Black

$1,000 on the Black

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry