Filipe has logged 60 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interrabang

Interrabang

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jouez Encore, Payez Encore

Jouez Encore, Payez Encore

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Os Carrascos Estão Entre Nós

Os Carrascos Estão Entre Nós

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rage Within

The Rage Within

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nenê Bandalho

Nenê Bandalho

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Without Knowing Anything About Her

Without Knowing Anything About Her

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Simão, o Caolho

Simão, o Caolho

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Obsessão

Obsessão

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Ronald

Bad Ronald

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
O Signo de Escorpião

O Signo de Escorpião

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yellow: The Cousins

Yellow: The Cousins

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Trouble

Big Trouble

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aí Vem o Barão

Aí Vem o Barão

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lust for Gold

Lust for Gold

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Unnaturals

The Unnaturals

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nietzsche Sils Maria Rochedo de Surlej

Nietzsche Sils Maria Rochedo de Surlej

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
L. Cohen

L. Cohen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder by Music

Murder by Music

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Outrage

The Outrage

1964
×
Read the review Edit this entry  
12
Last Summer

Last Summer

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Falls

American Falls

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Face

Double Face

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret War of Harry Frigg

The Secret War of Harry Frigg

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Texican

The Texican

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Doll of Satan

The Doll of Satan

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Rudzienko

Rudzienko

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mad Doctor of Market Street

The Mad Doctor of Market Street

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Book of Numbers

Book of Numbers

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nevada

Nevada

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Days of Glory

Days of Glory

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orgasmo

Orgasmo

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lash

The Lash

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry