Filipe has logged 152 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In Old Oklahoma

In Old Oklahoma

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankie the Milkman

Frankie the Milkman

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
City Hero

City Hero

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Martín Fierro

Martín Fierro

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Known Address

Last Known Address

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guard Me, My Talisman

Guard Me, My Talisman

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Close Encounters of Vampire

The Close Encounters of Vampire

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Song in Paris

Last Song in Paris

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carmen Miranda: Bananas Is My Business

Carmen Miranda: Bananas Is My Business

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Attention, the Kids Are Watching

Attention, the Kids Are Watching

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dream Lovers

Dream Lovers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
O Sertão das Memórias

O Sertão das Memórias

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Act of Vengeance

Act of Vengeance

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Intellectual Trio

The Intellectual Trio

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alger la blanche

Alger la blanche

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Present

Christmas Present

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Judge and the Assassin

The Judge and the Assassin

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Damas do Prazer

Damas do Prazer

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Venetian Woman

The Venetian Woman

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Snuff, Victims of Pleasure

Snuff, Victims of Pleasure

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master Strikes Back

The Master Strikes Back

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Supernaturals

The Supernaturals

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Murphy's Law

Murphy's Law

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Misfits

The Misfits

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cours Privé

Cours Privé

1986
×
★½
Edit this entry  
25
Death on a Rainy Sunday

Death on a Rainy Sunday

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life and Nothing But

Life and Nothing But

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wildcats

Wildcats

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chain Lightning

Chain Lightning

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Unto Wastes

Love Unto Wastes

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Splatter University

Splatter University

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Girls

Midnight Girls

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Devil in the Flesh

Devil in the Flesh

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Texan

The Texan

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That's Life!

That's Life!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Sunday in the Country

A Sunday in the Country

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pariah

The Pariah

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Showdown at Boot Hill

Showdown at Boot Hill

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donguri and Shinomi

Donguri and Shinomi

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Half Moon Street

Half Moon Street

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Seven Vampires

The Seven Vampires

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
As Summers Die

As Summers Die

1986
×
★★
Read the review Edit this entry