Filipe has logged 126 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Virtue

Virtue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Face

Funny Face

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Brave Archer 2

The Brave Archer 2

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Pleasure of Love

The Pleasure of Love

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
…at large under the sun…

…at large under the sun…

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charles and Lucie

Charles and Lucie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rompecabezas

Rompecabezas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Owners

The Owners

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Papa, the Lil' Boats

Papa, the Lil' Boats

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Very Curious Girl

A Very Curious Girl

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Oak Room

The Oak Room

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
True Confession

True Confession

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Solid Gold Cadillac

The Solid Gold Cadillac

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Repentants

The Repentants

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Endgame

Endgame

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Full of Life

Full of Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ivan, the TerrirBle

Ivan, the TerrirBle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extremes of Pleasure

Extremes of Pleasure

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
4x4

4x4

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Phffft

Phffft

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Proud Rebel

The Proud Rebel

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Dreams

Our Dreams

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Infinite

Infinite

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devonsville Terror

The Devonsville Terror

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ipanema, Adeus

Ipanema, Adeus

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Demonic

Demonic

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Shogun and Little Kitchen

Shogun and Little Kitchen

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No. 7 Cherry Lane

No. 7 Cherry Lane

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All the Dead Ones

All the Dead Ones

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hokuriku Proxy War

Hokuriku Proxy War

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Waits

A Ghost Waits

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Retrato Falado de uma Mulher sem Pudor

Retrato Falado de uma Mulher sem Pudor

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seven Warriors

Seven Warriors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry