RSS feed for Filipe

Filipe has logged 47 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Post Grad

Post Grad

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
National Security

National Security

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elysium

Elysium

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry