RSS feed for DannyOMovieGuy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Balls of Fury

Balls of Fury

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Edit this entry  
20
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Paul

Paul

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry