RSS feed for DannyOMovieGuy

DannyOMovieGuy has logged 61 entries for family films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
23
Silent

Silent

2014
×
Edit this entry  
23
Silent

Silent

2014
×
Edit this entry  
05
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
½
Edit this entry  
08
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Edit this entry  
16
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo! and the Monster of Mexico

Scooby-Doo! and the Monster of Mexico

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★
Edit this entry  
07
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★½
Edit this entry