RSS feed for DannyOMovieGuy

DannyOMovieGuy has logged 159 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry