RSS feed for Nikki
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amber Alert

Amber Alert

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Careful What You Wish For

Careful What You Wish For

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Filth

Filth

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Traffic

Traffic

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Comet

Comet

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hero Wanted

Hero Wanted

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Untraceable

Untraceable

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Judge

The Judge

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Turn Worse

Bad Turn Worse

2013
×
★★
Read the review Edit this entry