RSS feed for Jacob

Jacob has logged 51 entries for films during April 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deadly Friend

Deadly Friend

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zatôichi Challenged

Zatôichi Challenged

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Fiction

Samurai Fiction

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bloody Spear on Mount Fuji

A Bloody Spear on Mount Fuji

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gonza the Spearman

Gonza the Spearman

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Samurai Assassin

Samurai Assassin

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Samurai from Nowhere

Samurai from Nowhere

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Genevieve

Genevieve

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hana

Hana

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Samurai I Loved

The Samurai I Loved

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oba: The Last Samurai

Oba: The Last Samurai

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hanzo the Razor: The Snare

Hanzo the Razor: The Snare

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tenchu!

Tenchu!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Machete

Machete

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When the Last Sword Is Drawn

When the Last Sword Is Drawn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Betrayal

The Betrayal

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Today We Kill, Tomorrow We Die!

Today We Kill, Tomorrow We Die!

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sirocco

Sirocco

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crook's Tour

Crook's Tour

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry