RSS feed for Jacob
  • Scarface

    ★★★½

  • Minnie the Moocher

    ★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★★

  • À Nous la Liberté

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • The Cisco Kid

    ★★★

  • The Champ

    ★★★★

  • M

    ★★★★½

  • The Public Enemy

    ★★★½

  • Le Million

    ★★★★

  • The Front Page

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★½

  • The Big Christening

    ★★★

  • Taris

    ★★★

  • Morocco

    ★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★

  • Billy the Kid

    ★★★★

  • Borderline

    ★★

  • The Big Trail

    ★★★½

  • That Night's Wife

    ★★★½

  • The Blood of a Poet

    ★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★½

  • Hell's Angels

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • Walk Cheerfully

    ★★★

  • People on Sunday

    ★★★★

  • A Straightforward Boy

    ★★½

  • The Virginian

    ★★★★

  • The Last Performance

    ★★★½

  • The Skeleton Dance

    ★★★★

  • Spite Marriage

    ★★★

  • Asphalt

    ★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★

  • The Manxman

    ★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★★

  • The Cameraman

    ★★★½

  • Lonesome

    ★★★★

  • Hangman's House

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Street Angel

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • The White Stadium

    ★★★★

  • The Farmer's Wife

    ★★½

  • St Kilda: Britain's Loneliest Isle

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • College

    ★★★

  • Napoleon

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The King of Kings

    ★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • Flesh and the Devil

    ★★★½

  • The Winning of Barbara Worth

    ★★★½

  • Faust

    ★★★★

  • 3 Bad Men

    ★★★★½

  • The Black Pirate

    ★★★★

  • Tumbleweeds

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • Body and Soul

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Strike

    ★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★½

  • The Olympic Games in Paris 1924

    ★★★

  • The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

    ★★★

  • The Olympic Games Held at Chamonix in 1924

    ★★★★