RSS feed for Jacob
  • The Navigator

    ★★★½

  • The Iron Horse

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • Three Ages

    ★★★

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Love Nest

    ★★★

  • The Balloonatic

    ★★★

  • Day Dreams

    ★★★½

  • The Electric House

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • The Frozen North

    ★★½

  • The Blacksmith

    ★★★

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • My Wife's Relations

    ★★★½

  • Fultah Fisher's Boarding House

    ★★½

  • Cops

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Paleface

    ★★★½

  • The Boat

    ★★★½

  • The Play House

    ★★½

  • The Goat

    ★★★½

  • The High Sign

    ★★½

  • Hard Luck

    ★★★½

  • The Haunted House

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★★½

  • The Scarecrow

    ★★★½

  • The Golem: How He Came Into the World

    ★★★½

  • Convict 13

    ★★★

  • One Week

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • His Royal Slyness

    ★★★

  • The Garage

    ★★★

  • The Hayseed

    ★★★

  • Back Stage

    ★★★

  • Young Mr. Jazz

    ★★★½

  • Take a Chance

    ★★★½

  • The Cook

    ★★★

  • Good Night, Nurse!

    ★★★½

  • Moonshine

    ★★½

  • The Bell Boy

    ★★★

  • Out West

    ★★★

  • Bucking Broadway

    ★★★

  • Coney Island

    ★★½

  • Oh, Doctor!

    ★★★

  • His Wedding Night

    ★★★

  • The Rough House

    ★★½

  • The Immigrant

    ★★★★

  • The Butcher Boy

    ★★★½

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★½

  • The Diabolic Tenant

    ★★★★

  • Fantasmagoria

    ★★★★

  • Ben Hur

    ★★★½

  • Dream of a Rarebit Fiend

    ★★★★

  • The Black Imp

    ★★★½

  • The Impossible Voyage

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★★

  • The One-Man Band

    ★★★★

  • The Kiss in the Tunnel

    ★★★★½

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★★

  • Leaving Jerusalem by Railway

    ★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • Workers Leaving the Lumière Factory