Sort by

FilmApe has logged 510 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mud

Mud

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wrong

Wrong

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
42 Up

42 Up

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
35 Up

35 Up

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
28 Up

28 Up

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Up

21 Up

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry