Sort by

FilmApe has logged 557 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
'71

'71

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drop Zone

Drop Zone

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty Day

Beauty Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Eight Seven

One Eight Seven

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Hercules

The Adventures of Hercules

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry