Sort by

FilmApe has logged 50 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear X

Fear X

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Man in the Wilderness

Man in the Wilderness

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tracks

Tracks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
RocketMan

RocketMan

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joe

Joe

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Free to Play

Free to Play

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry