Sort by

FilmApe has logged 50 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What If

What If

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heavenly Bodies

Heavenly Bodies

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Not a Love Story: A Film About Pornography

Not a Love Story: A Film About Pornography

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Support Your Local Sheriff!

Support Your Local Sheriff!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Open House

Open House

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Things

Things

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goin' Down the Road

Goin' Down the Road

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
45365

45365

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Read the review Edit this entry