Sort by

FilmApe has logged 62 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Equinox

Equinox

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Krull

Krull

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Terror in the Aisles

Terror in the Aisles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
About Alex

About Alex

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Genocide

Genocide

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Judge

The Judge

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Fugitives

Three Fugitives

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stretch

Stretch

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vamp

Vamp

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★
Read the review Edit this entry