Sort by

FilmApe has logged 434 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Legend

Legend

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Redemption of the Devil

The Redemption of the Devil

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Western

Western

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry